
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 400 mV |
| Min Input Voltage | 2.25 V |
| Output Current | 3 A |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Output Type | Fixed |
| Quiescent Current | 45 mA |
| Max Input Voltage | 16 V |
| Load Regulation | 0.2 % |
| Line Regulation | 0.06 % |
Stock: 483
Distributors
pcbx
Unit Price$1.09258
Ext.Price$1.09258
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.09258 | $1.09258 |
| 10 | $0.90950 | $9.09500 |
| 25 | $0.84677 | $21.16925 |
| 50 | $0.78837 | $39.41850 |
| 100 | $0.73400 | $73.40000 |
| 300 | $0.68985 | $206.95500 |
| 500 | $0.64835 | $324.17500 |
